Na základě předchozího článku o mySASY jsem se rozhodl sepsat několik věcí i k platformě pro vyhodnocování tréninků a aktivit TrainingPeaks.
Moje data jsou momentálně uložena na STRAVA, Polar Flow, Runalyze, mySASY a v neposlední řadě i v TrainingPeaks (TP). Před nějakým časem jsem se rozhodl, že data budu vyhodnocovat právě v TP, která mi dává z mého pohledu nejširší možnosti analýzy dat. Pokud by někdo uvažoval o ještě detailnějších metrikách a širších možnostech nastavení, tak TP nabízí “profesionální” nástroj WKO5, který plně spolupracuje i s TP Premium.
TrainingPeaks je podporován u všech známějších výrobců sporttestrů a synchronizace ve většině případů probíhá automaticky po dokončení tréninku.
TP nabízí dvě varianty, a to ve verzi zdarma anebo placené verzi. Pro jednodušší představu a možnost základního srovnání jsem uvedl v tabulce přímo ze stránek TP.
Účet zdarma vs. premium
Verze zdarma je vlastně pouze tréninkový diář, který neumožňuje detailní statistiky a vyhodnocení. Zato placená verze obsahuje veškeré pokročilejší funkce, jako plánování tréninků, sezóny apod. Zároveň v této verzi najdete knihovnu vytvořených metrik, které lze používat k vyhodnocení naměřených dat.
Ceny
Funkce TrainingPeaks
Tréninkový deník
TreaningPeaks je vlastně digitální tréninkový deník, který dokáže vyhodnocovat data z různých aktivit. Tyto aktivity můžete automaticky synchronizovat ze sporttestrů anebo je i manuálně vyplnit. K dispozici je výběr několik sportů (myslím si, že dokážou pokrýt většinu běžných sportů a aktivit).
Tréninkový deník také nabízí uložení používaného vybavení (boty, kolo apod.) a přiřadit ke konkrétní aktivitě. Na základě těchto dat, máme stále aktuální statistiku o využití daného vybavení (ano, toto umí více platforem, ale je příjemné to tam mít).
Co oceňuji je, že synchronizace, popřípadě manuální nahrávání dat je velice dobře vyřešena. Zároveň je možnost editovat, kterýkoliv nahraný nebo zadaný údaj. V názvu je vždy vidět, z kterého zařízení pochází data a dále TP umožňují, pokud existuje více souborů, tak je v aktivitě nahradit a přepočítat. Další dobrá funkcionalita je, že pokud máte dva soubory (třeba omylem vypnete aktivitu) TrainingPeaks je umí sloučit do jedné aktivity a následně vyhodnotit.
Každou aktivitu lze nastavit jako soukromou/veřejnou anebo přímo sdílet s trenérem, který využívá platformu TraininkgPeaks Coach (bohužel nemám zkušenost, jak toto přesně funguje)
Tréninkové plány – vlastní
Velkou výhodou placené verze TP je možnost plánovat (popřípadě koupit) tréninkový plán, který nabízí opravdu široké možnosti nastavení. Je možné využít i předpřipravené šablony nebo vytvořit plán podle vlastních potřeb. K vytváření jednotlivých tréninků slouží “workout builder” a je s ním opravdu jednoduchá práce. Funguje zde i funkce Drag&Drop a přesouvání a nastavení je velice intuitivní, takže opravdu rychle sestavíte trénink (zahřátí, interval, sprint, vyklusání apod.). Jsou zde různé možnosti nastavení tempa (% prahového tempa), HR (% maximální TF, zóny TF). Výhodou je, že pokud se během roku zlepšíte a editujete své hodnoty v uživatelském profilu, tak TP automaticky aktualizuje údaje i v nastaveném tréninkovém plánu a není třeba nic měnit (vypočítané hodnoty TSS pro již dokončené tréninky zůstávají nezměněné).
Nastavený fázovaný trénink se následně zobrazuje i v rámci analýzy dokončeného tréninku. V tomto zobrazení je užitečný náhled, kdy TP dokáže porovnat naplánovaný trénink vs skutečný trénink, kdy se údaje překrývají. Zde je poté krásně vidět, jak jste se drželi stanového plánu. Z mého pohledu je toto opravdu důležitá funkcionalita a tréninkový plány to posouvá o úroveň výš.
Tréninkové plány – nabídka
TP nabízí bohatou nabídku placených tréninkových plánu, které se jednoduše importují do uživatelského profilu. Na výběr je skutečně nepřeberné množství a lze jednoduše filtrovat podle sportu, náročnosti, délky závodu, ceny apod.
Ve většině případů zakoupením plánu získáváte i podporu autora, který je schopný poradit nebo aktualizovat plán, pokud dojde ke zranění či jinému výpadku v tréninku (toto je individuální a je lepší se informovat dopředu, jak je to s podporou). Při nákupu je vidět ukázkový jeden týden včetně celkového popisu plánu. Zde bych chtěl upozornit, že některé plány mají jako výchozí jednotky míle a ne km (bohužel nelze jednoduše přepnout na km). Dalším aspektem je, že před využitím plánu je potřeba správně nastavit zóny HR, rychlosti nebo tempa (některé plány obsahují i popis, jak provést test pro stanovení těchto zón a prahů – pokud znáte aktuální údaje můžete je samozřejmě využít). Zakoupený tréninkový plán vám zůstává a můžete ho používat opakovaně.
Analýza dat v TrainingPeaks
Kdo má rád hodně čísel a grafů, tak platforma TP je ideální k vyhodnocení a sledování různých metrik. Nevýhodou je, že se v tom nezkušený uživatel moc dobře nevyzná a zabere nějaký čas, než pochopí, co k čemu slouží. Grafy lze jednoduše přeskupovat a nastavovat k obrazu svému. V tom je velká síla TP proti konkurenci, a i tak nelze říct, zda je lepší než STRAVA, Garmin Connect, Polar Flow, Runalyze apod., každému vyhovuje něco jiného a toto je dobrá alternativa.
PMC – hlavní graf výkonosti
Dalším benefitem placené verze je vetší možnosti zobrazení statistik a dat, které poskytují informace o tréninkové zátěži apod. Osobně nejvíce používám graf PMC (Performance Management Chart), který mi ukazuje aktuální reakci na trénink a jak se „forma“ zlepšuje nebo zhoršuje. Pokud máte nastavený tréninkový plán, tak se v tomto grafu zobrazuje i odhad vaší výkonosti v rámci budoucích tréninků (na grafu čárkované spojnice – v mém případě je to vztaženo k závodu Hochkonigman 2021, který bude v září)
Základní data v TP
- TSS (Training Stress Score)
- NGP (Normalized Grade Pace)
- IF (Intensity Factor)
- EF (Efficiency Factor)
- CTL (Chronic Training Load)
- ATL (Acute Training Load)
- TSB (Training Stress Balance)
- VI (Variability Index)
- Pa:HR/Pw:HR (Aerobic Decoupling)
Toto jsou asi hlavní data, které bych chtěl zmínit, ale v rámci Dashboardu je jich o dost více.
Analýza dokončeného tréninku
Po tréninku je možnost detailnější analýza všech důležitých údajů. Je zde i možnost vybrat pouze konkrétní část tréninku a vyhodnotit pouze tuto označenou část (využití při intervalech nebo u tréninků, kdy se často mění tempo nebo HR). Jak jsem již zmínil i výše, TP nabízí zobrazení a porovnání plánu vs skutečnost (modrá část je vytvořený trénink ve workout builderu). Pro přehlednost je možné vypnout zobrazení nepotřebných údajů (HR, převýšení, tempo, síla). Pro ukázku přidávám náhledy obrazovek s vyhodnocením jednoho tréninku. Přizpůsobení, jaké data nebo grafy se zde zobrazují je pouze o preferovaném nastavení uživatele. Lze přidávat a odebírat podle libosti.
Závěr
TP je velice dobrý pomocník k vyhodnocení různých dat o tréninku nebo aktivitě obecně. Určitě můžu doporučit všem, kteří to s trénováním myslí vážně a plánují tréninky dlouhodobě. V tomto případě se určitě vyplatí placená verze, která má opravdu široké možnosti nastavení grafů a metrik. Asi ani zde nemusím připomínat, že čím více dat, tak tím lépe a výsledná data a doporučení jsou přesnější. Zároveň je dobré zmínit, že TP nabízí velice propracovanou mobilní aplikaci pro iOS a Android.
TP nabízí určitě více možností, o kterých jsem se nezmínil (například o ročním plánování apod.). Pokud by měl někdo zájem o konkrétní informace, tak rád poskytnu po zaslání dotazů. Snažil jsem se ukázat hlavní funkcionalitu a velice dobrou alternativu k aplikaci STRAVA. TrainingPeaks neumožňuje tzv. sociální funkce jako např. STRAVA, výzvy apod. a to mě vlastně na tom vyhovuje. Dokážu se více soustředit na svůj tréninkový plán a progres.
Pro běžného uživatele není TP vhodným nástrojem a určitě existují jiné platformy, které jsou pro to vhodnější a přehlednější.
Více informací lze dohledat přímo na stránkách TP: traininkpeaks.com